PREMIO BOJSZCZAK

Witamy!

JAK WYBRAĆ FOTELIK SAMOCHODOWY?
JAK WYBRAĆ FOTELIK SAMOCHODOWY?

JAK WYBRAĆ FOTELIK SAMOCHODOWY?

Obowiązkiem wszystkich rodziców jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim pociechom w każdej sytuacji. Nawet jeżeli jeździmy samochodem zawodowo i mamy kilkudziesięcioletnie doświadczenie za kółkiem, nigdy nie przewidzimy zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też kiedy przewozimy autem nasze dziecko, jego odpowiednim miejscem jest fotelik. Czy wiecie czym kierować się przy wyborze odpowiedniego fotelika samochodowego? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Wybór fotelika dla dziecka to bardzo ważne zadanie. Przed zakupem, warto więc porozmawiać z profesjonalnym sprzedawcą, który posiada odpowiednią wiedzę i udzieli nam kilku porad. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim fotelik musi być dostosowany do wzrostu, wagi i wieku naszego malca. Należy pamiętać, że nie ma uniwersalnych rozmiarów fotelików dziecięcych. Aktualnie na rynku mamy trzy główne kategorie wagowe:
  1. Foteliki samochodowe GRUPA 0+ przeznaczone są dla dzieci o wadze do 13 kg i wieku do około 15 miesiąca życia. Ten rodzaj jest o tyle specyficzny, że przy przewożeniu niemowlaków należy pamiętać o zamontowaniu fotelika tyłem do kierunku jazdy.
  2. Foteliki samochodowe GRUPA 1, które przeznaczone są dla maluchów o wadze 9-18 kg i wieku od 9 miesięcy do 4 lat.
  3. Foteliki samochodowe GRUPA 2-3, gdzie waga dziecka powinna się mieścić między 15, a 36 kg (wiek: 4-12 lat).

Zanim zdecydujemy się na zakup fotelika samochodowego musimy pamiętać jeszcze o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim, czy da się go zamontować w naszym aucie. Dlatego też przed wydaniem pieniędzy na fotelik warto przymierzyć go w swoim samochodzie. Jeżeli nie da się go zamontować, albo jest niestabilnie zamocowany, koniecznie z niego zrezygnuj! Nie możesz ryzykować bezpieczeństwem swojego dziecka w czasie jazdy.

Inną bardzo ważną sprawą jest sprawdzenie, jak prezentowały się wyniki poszczególnych fotelików samochodowych w crushtestach. W tym przypadku nie wystarczy zaufać intuicji. Chwila spędzona w Internecie, a dowiemy się, które foteliki są najbardziej wytrzymałe i stabilne, a których lepiej nie używać. To bardzo ważne, zwłaszcza, że chodzi o zdrowie i życie Twojej pociechy!

Na koniec warto też dowiedzieć się czegoś więcej o dodatkowych akcesoriach fotelików, takich jak specjalne blaty, śpiwory, czy zabawki – to w dużej mierze ułatwi nam podróż. Niektóre modele można także wpinać do wózków, a to jest świetne rozwiązanie, dla każdego rodzica, ze względu na funkcjonalność.