PREMIO BOJSZCZAK

Witamy!

W CIĄŻY ZA KIEROWNICĄ
W CIĄŻY ZA KIEROWNICĄ

W CIĄŻY ZA KIEROWNICĄ

Czy w czasie ciąży powinno się zrezygnować z prowadzenia auta? Czy zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe nawet w zaawansowanej ciąży? A może dla dobra dziecka należy całkowicie z tego zrezygnować? Te pytania często pojawiają się na licznych forach internetowych, gromadząc wiele niejednoznacznych odpowiedzi. Oto rzeczy, do których powinna się stosować przyszła mama za kółkiem.

Coraz więcej kobiet decyduje się na prowadzenie samochodu, nawet w zaawansowanej ciąży. Trudno się dziwić. Kobiety realizują się zawodowo i nie chcą rezygnować z dotychczas aktywnego trybu życia. Oczywiście często pojawiają się opinie, że kobieta w zaawansowanej ciąży powinna zrezygnować z siadania za kółkiem, ponieważ odpowiada nie tylko za siebie, ale także za swoje maleństwo, a jej ruchy za kółkiem ze względu na stan mogą być w znacznym stopniu ograniczone. Jest to oczywiście prawda. Są jednak sytuacje, w których przyszła mama musi skorzystać z auta. Wtedy najlepiej wyznaczyć sobie wcześniej jak najbezpieczniejszą trasę. Choć wypadki zdarzają się wszędzie, to lepiej „dmuchać na zimne” i starać się wybrać spokojną, jak najmniej wyboistą drogę, na której zagrożenia są niewielkie. Poza tym ważne jest, żeby w czasie jazdy ograniczyć stres, ponieważ dziecko wyczuwa nastrój swojej mamy, a każdy niepokój przekłada się również na maleństwo. Lepiej więc zrobić kilkanaście kilometrów więcej, ale zmniejszyć ryzyko kolizji.

Polski kodeks drogowy zwalnia kobiety w widocznej ciąży z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Niektóre panie decydują się nawet na wożenie ze sobą zaświadczenia od ginekologa, mówiącego o ich stanie. Jednak niezapięcie pasów niesie za sobą bardzo duże ryzyko, gdy dojdzie do wypadku samochodowego. Kobiety ryzykują w ten sposób zdrowie i życie – swoje oraz dziecka. Należy pamiętać, że prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa nie stanowią żadnego zagrożenia i mogą tylko pomóc w czasie stłuczki. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim pas bezpieczeństwa powinien przylegać jak najbliżej ciała i być jak najbardziej napięty. Jeżeli masz na sobie kurtkę albo inną grubszą odzież, najlepiej zdejmij ją. Trzeba pamiętać także, aby pas naramienny przechodził ukośnie między piersiami, a pas biodrowy spoczywał na biodrach, poniżej wypukłości brzucha.

Przyszła mama nie może zapominać o bardzo ważnej kwestii ustawienia fotela. Kierownica nie ma prawa uciskać brzucha, a sprawność i aktywność nie może być ograniczona. Krótko mówiąc należy zachować swobodę ruchu.  

W czasie jazdy pasy bezpieczeństwa mogą się same przesuwać. Z myślą o ciężarnych kierowcach producenci przygotowali specjalne adaptery, stabilizujące pas biodrowy. W ten sposób poprawia się komfort jazdy, a także zwiększa bezpieczeństwo w czasie podróży. A to jest najważniejsze – zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej maleństwa.