PREMIO BOJSZCZAK

Witamy!

ECO DRIVING – CZY JEST BEZPIECZNY?
ECO DRIVING – CZY JEST BEZPIECZNY?

ECO DRIVING – CZY JEST BEZPIECZNY?

Najczęściej mówi się, że Eco drivig wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem i tak też jest zazwyczaj. Ekologiczne podróżowanie pozwala ograniczać spalanie paliwa, wpływa na technikę  jazdy i użytkowanie samochodu. Jednak ryzyko pojawia się w chwili kiedy próbujemy zaoszczędzić na siłę i działamy kosztem naszego auta, a nawet innych uczestników ruchu drogowego. Czego nie należy robić, aby nasze zachować bezpieczeństwo w czasie jazdy?

Do najbardziej niebezpiecznych zachowań, którego celem jest obniżenie spalania jest jazda w korytarzu aerodynamicznym, tuż za innym pojazdem. Wystarczy odrobina mgły i niesprzyjające warunki atmosferyczne i może to doprowadzić do tragedii. Kierowca bowiem w takiej sytuacji nie widzi drogi, a jedynie samochód przed sobą.

Bardzo często kierowcy, chcąc uniknąć utraty paliwa decydują się na hamowanie samym silnikiem. Wielu osobom wydaje się, że jeżeli będą unikali naciskania hamulca pozwoli to im zaoszczędzić. W rezultacie jest to bardzo niebezpieczne. Kierowcy koncentrując się na spalaniu paliwa mogą w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznych kolizji. W Eco drivingu nieużywanie hamulców powinno być efektem ubocznym starannej obserwacji drogi, a nie celem samym w sobie. kiedy hamujemy silnikiem, inni nie są w stanie zobaczyć światła „stop” w naszym aucie. To może pociągnąć za sobą dalsze konsekwencje. Kiedy należy zahamować, koniecznie to zrób!

Kolejnym zachowaniem, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy jest przyspieszanie ze zbyt niskiego poziomu obrotów. W chwili gdy potrzebujemy większej siły silnika, zredukujmy bieg i przesuńmy go w kierunku wyższych obrotów. Podobnie nie należy jechać zbyt wolno, w stosunku do strumienia ruchu na drodze. Co ważne, a o czym często zapominamy - Eco driving nie może odbywać się kosztem innych uczestników ruchu drogowego. Jedni na drodze poruszają się wolniej, inni szybciej. Są kierowcy chaotyczni oraz bardziej dynamiczni. Czasami ktoś nas blokuje, innym razem my kogoś. Należy wtedy pamiętać, aby starać się zachować płynność ruchów. Nie myślmy wtedy o oszczędzaniu.

Ekojazdę należy wdrażać ostrożnie i z rozsądkiem. Bezpieczeństwo przede wszystkim! To powinien być nasz priorytet.