PREMIO BOJSZCZAK

Witamy!

OSZCZĘDNE ŚWIECENIE, CZYLI JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA ŻARÓWKACH?
OSZCZĘDNE ŚWIECENIE, CZYLI JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA ŻARÓWKACH?

OSZCZĘDNE ŚWIECENIE, CZYLI JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA ŻARÓWKACH?

Przeciwnicy przede wszystkim skupiają się na mniejszej wydajności żarówek oraz większym spalaniu paliwa. Co zrobić, aby uchronić się przed częstym przepalaniem żarówek? Oto kilka podstawowych porad!

Pierwszą, najważniejszą zasadą, którą polecają specjaliści, jest podróż na żarówkach do całodobowej jazdy. Aktualnie na rynku znajduje się wiele propozycji renomowanych producentów, które będą zdecydowanie wydajniejsze od nieenergooszczędnych odpowiedników. Jaki jest koszt takiej żarówki? Ceny wahają się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Niektóre z żarówek można kupić już za 8 złotych, inne to wydatek rzędu 66 złotych za komplet. Duża różnica cenowa jest spowodowana przede wszystkim jakością takiego sprzętu. Zazwyczaj mają one większą skuteczność świecenia od standardowych żarówek, niektóre chwali się za zwiększoną nawet o 90% skuteczność świecenia w porównaniu z tradycyjnymi.

Wielu kierowców preferuje jazdę przy naturalnym świetle dziennym, dlatego też decydują się na specjalne żarówki halogenowe. Dzięki temu, że są one pokryte tak zwanym niebieskim filtrem, wytwarzane przez nie światło, jest bardzo zbliżone do dziennego. Producenci twierdzą zgodnie że światło takie poprawia widoczność znaków i oznaczeń na drogach, co prowadzi także do mniejszego zmęczenia podczas prowadzenia auta nocą. Ceny tego rodzaju żarówek wahają się w granicach 80-100 złotych za komplet.

Dzisiejszy rynek żarówek oferuje także oświecenie wykorzystujące technologię LED (Light- Emitting Diode), czyli jedną lub kilka połączonych ze sobą diod elektroluminescencyjnych, będących źródłem światła. Funkcjonalność tych żarówek opiera się na bardzo dużej trwałości (nawet pięć tysięcy godzin świecenia) przy bardzo małym poborze prądu (około 0,48 W), co w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami włóknowymi jest bardzo dobrym wynikiem. Minusem jest jednak to, że nie można ich stosować w każdym aucie, dlatego przed wyborem tego oświecenia należy sprawdzić w stacji diagnostycznej, czy można zdecydować się na ich montaż. Minusem żarówek LED jest jednak ich wrażliwość na uszkodzenia, chociażby w wyniku wadliwej pracy regulatora napięcia w alternatorze. Koszt tego rodzaju żarówek to od 30 do 60 złotych za sztukę (stosowane w reflektorach).

Przy wyborze oświecenia należy pamiętać, że żarówki energooszczędne to inwestycja na dłużej. Nawet jeżeli jednorazowo zapłaci się za nie więcej – warto, gdyż w dalszej perspektywie udaje nam się sporo zaoszczędzić.