PREMIO BOJSZCZAK

Witamy!

LĘK PRZED JAZDĄ SAMOCHODEM
LĘK PRZED JAZDĄ SAMOCHODEM

LĘK PRZED JAZDĄ SAMOCHODEM

Ludzie boją się różnych rzeczy. Jedni boją się latać samolotem, inni mają lęk wysokości, jeszcze inni nie potrafią pływać i panicznie boją się wody. Czym wobec tego jest „amaksofobia”? Jest to zaburzenie lękowe wyrażające się strachem przed jazdą samochodem. Jakie są potencjalne sposoby na zwalczenie tej przypadłości? Oto kilka cennych rad!

Specjaliści różnią się w poglądach na najskuteczniejszą metodę walki z amaksofobią. Według niektórych jedynym sposobem jest przełamanie swoich własnych barier i zdecydowanie się na wejście za kółko. Jeżeli strach wynika z braku doświadczenia należy spróbować zmienić nastawienie i zacząć ćwiczyć. Staraj się prowadzić auto tak często jak się da. Jeżeli boisz się ruchu miejskiego, zacznij od krótkich tras i spokojniejszych uliczek, z mniejszym ruchem drogowym. Stopniowo staraj się podnosić swoją poprzeczkę. Na początku możesz zabierać ze sobą doświadczonego kierowcę, jako pasażera, który udzieli Ci wskazówki w trudniejszych sytuacjach. Poza tym zabierz do auta płytę z ulubioną muzyką – pozwoli Ci ona odprężyć się i zrelaksować za kółkiem.

Jeżeli nie radzisz sobie za kółkiem, wykup sobie kilka dodatkowych godzin z instruktorem. Postaram się skorzystać z usług sprawdzonego profesjonalisty. Poprzeglądaj fora, popytaj znajomych – powinna być to osoba, nie tylko z ogromną wiedzą, ale która będzie potrafiła zarazić Cię swoją pasją do jazdy.

W przypadku, w którym amaksofobia ma zdecydowanie silniejszy charakter zaczęto stosować leczenie metodą wirtualną. Na czym opiera się ta metoda? Charakteryzuje się ona stopniowym przyzwyczajeniem pacjentów do sytuacji jazdy autem wykorzystując do tego świat wirtualny. Metoda polega na nałożeniu pacjentowi na głowę specjalnego kasku z goglami – w ten sposób przenosi się on w trójwymiarową rzeczywistość symulującą jazdę autem. Specjalistyczny program kontroluje poziom strachu poprzez czujniki umieszczone na ciele. Osoba sterująca badanym może kontrolować i narzucać tempo jazdy, prezentować bardziej lub mniej stresujące wydarzenia na drodze. W ten sposób jest to bezpieczniejsza metoda, od wejścia za kółko w realnym świecie. Warto najpierw przetestować swoje umiejętności i zachowania na drodze metodą wirtualną.

Trzy podstawowe składowe sukcesu za kółkiem to doświadczenie, rozsądek i pewność siebie. Dopiero kiedy potrafimy je połączyć kierując autem, możemy czuć się bezpieczni na drodze.