PREMIO BOJSZCZAK

Witamy!

DALEJ JAZDA!
DALEJ JAZDA!

DALEJ JAZDA!

Odpowiednie ciśnienie w oponach
Odpowiednie napompowanie opon to najważniejszy czynnik decydujący o ich trwałości. Ciśnienie znajdujące się na bocznej ścianie opony to MAKSYMALNE dopuszczalne ciśnienie. Nie oznacza to, że jest to odpowiednie ciśnienie dla twojego samochodu. Zawsze napełniaj opony tylko taką ilością powietrza, jaką rekomenduje producent pojazdu. Taka informacja powinna znajdować się w podręczniku użytkownika, na krawędzi drzwi kierowcy lub wewnątrz schowka po stronie pasażera. Ciśnienie sprawdzaj tylko gdy opony są ZIMNE: albo po przejechaniu nie więcej niż dwóch kilometrów, albo po 1-godzinnym postoju. Korzystaj z dobrych ciśnieniomierzy. Uwaga: w oponach radialnych małe wybrzuszenie na ścianach bocznych jest zjawiskiem naturalnym. Ciśnienie sprawdzaj co kilka tygodni, przed długą podróżą lub przed transportem ciężkich ładunków. I nie zapomnij sprawdzić opony zapasowej.

Odpowiednie wyważenie opon 
Dobrze wyważone opony poprawiają komfort jazdy i mają dłuższą żywotność. Źle wyważone opony wywołują wibracje, które są bardzo męczące dla kierowcy, szybciej się zużywają i niepotrzebnie obciążają zawieszenie. Opony winno się wyważać po pierwszym założeniu na felgę lub po naprawie, oraz jak tylko pojawią się wibracje. Wibracje mogą również pochodzić od źle ustawionej zbieżności lub problemów mechanicznych.

Regularna rotacja 
Regularna i poprawna rotacja wszystkich opon zapewnia ich jednolite zużycie. Wszystkie opony sezonowe powinny być zamieniane według wzorca "zmodyfikowanego X": opony przenoszone na oś napędową zamienia się naprzeciwlegle; opony przenoszone na oś swobodną pozostają po tej samej stronie pojazdu. Taka metoda przyczynia się do bardziej jednolitego zużycia całego zestawu. Jeżeli masz samochód z napędem na cztery koła, to powinieneś zamieniać opony według prostego wzorca X - wszystkie opony naprzeciwlegle. Zalecamy rotację opon co najmniej raz na 10 000km. Samochody z napędem na cztery koła powinny mieć rotowane opony nawet co 6 000km. W podręczniku użytkownika sprawdź zalecenia producenta samochodu odnośnie tej praktyki.
 
Odpowiednie przechowywanie opon
  • unikaj słońca i ciepła (opon nie należy wystawiać na działanie ciepła)
  • unikaj ozonu (opony nie powinny być przechowywane w pomieszczeniach, gdzie pracują urządzenia elektryczne wytwarzające ozon, np. silniki)
  • unikaj oleju (opony nie powinny być przechowywane obok środków niszczących gumę paliwa, oleje, smary, kwasy i zasady).
  • unikaj wilgoci